Friday Aug 25, 2023

20. Jak se studuje Farmářská škola - Jitka Nováková

Do 20. epizody podcastu Žít udržitelně jsem pozvala dlouholetou členku spolku Permakultura CS, nadšenou zahradnici, zelinářku a od r. 2022 studentku Farmářské školy, Jitku Novákovou. Ve spolku Permakultura CS se stará hlavně o finance a pražskou permakulturní knihovnu, která má od 21.9.2023 nové sídlo v centru Prahy. 

Ale zpět k Jitčině zahradničení a zelinářství. Jitka ve své vlastní zahradě pěstuje hlavně zeleninu, některé drobné ovoce, potkáte tam i slepice, morčata, kočky a psy. Jitka radí: ”Nemusíte vlastnit pozemky, ale najděte si někoho, s kým můžete pozemek sdílet a společně obhospodařovat.” Tak to udělala i Jitka. Se svou kamarádkou hospodaří na pozemku její rodiny. Nejprve si pěstovaly zeleninu jen pro své početné rodiny, ale od roku 2023 už Jitka zásobuje v podobě bedýnek i své sousedy. Její pěstitelská vášeň se rozkřikla po okolí.

Studium Farmářské školy

Jitka sama pro sebe vnímá studium na Farmářské škole jako vyšší nadstavbu nad obvyklými kurzy o navrhování zahrad nebo pěstování zeleniny. Všichni, kdo se studia účastí, tedy studenti i učitelé, jsou do témat velice zapálení a vyměňují si své reálné zkušenosti z mnoha oborů. Dobrou zprávou je, že se v září 2023 oficiálně otevřel 1. ročník Vyšší odborné školy ekologického zemědělství (tedy Farmářské školy), která se zaměřuje na oblasti ekologického a biodynamického zemědělství. Více o studiu prosím hledejte ZDE

Opravdu skvělou na celém konceptu Farmářské školy je kombinace trochy teorie a velké porce praxe. Jitka konkrétně chodí na praxi do zelinářské farmy Králíčkovi. Zde si většinu sadby vypěstují sami. Na novou sezónu se začínají připravovat dokonce už v lednu. Praxe na farmě umožňuje Jitce vidět, jak se starat o zeleninu od semínka po sklizeň a uskladnění. I ekologické zelinářství Králíčkovi funguje na principu bedýnek a KPZky. Jitka se zde učí věci, které v žádné literatuře nenajdete. Jsou to odžité zkušenosti lidí z praxe. 

Velmi příjemně mne překvapil fakt, že na Farmářské škole se nepíší písemky a nezkouší se. Navíc studenti sami mohou ovlivňovat výběr témat a navrhovat přednášející pro semináře. Všichni se přednášek účastní, bez ohledu na jejich srdcové téma a zaměření. Na konci ročníku se pak každý chopí některého z probraných témat, zpracuje jej do přednášky a odprezentuje ostatním. Tím uzavírá jeden ročník studia. Jitka si velmi pochvaluje víkendová studijní setkání na farmách, kde krom zajímavých přednášek odborníků z praxe, probíhá i “networking” nebo exkurze na další farmy, nejen v Čechách, ale i v Rakousku či Německu. Jak budete ve svém studiu úspěšní je na Vás, na Vaší aktivitě a zájmu.

Pokud byste si chtěli od Jitky Novákové objednat její bedýnku a jste z okolí Kozojed u Kostelce n. Černými lesy, mrkněte na její FB stránku Zeleninové bedýnky Kozojedy. Další kontakt na Jitku najdete i na webu spolku Permakultura CS v sekci Kdo jsme.

Comments (0)

To leave or reply to comments, please download free Podbean or

No Comments

Copyright 2024 Všechna práva vyhrazena.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20240320