Wednesday Dec 06, 2023

27. Udržitelné Vánoce - Renata Placková

Ve 27. epizodě podcastu Žít udržitelně jsem se zaměřila s Renatou Plackovou, poradkyní ekologického institutu Veronica z Brna, na téma udržitelných Vánoc. Podívaly jsme se na vánoční téma podle fází jejich příprav. A začaly jsme hned úklidem

ÚKLID
Existují tři základní suroviny, které máme jistojistě doma a které nám z celým úklidem pomohou - krystalická soda (soda na praní), kvasný nebo bílý ocet a obyčejné mýdlo, samozřejmě k tomu si připravíme horkou vodu a mikrovláknovou utěrku (někdy jí říkáme švédská), která přidává mechanický účinek. Krystalická soda je výborná na odstraňování mastnoty, ocet zase na vodní kámen, mýdlo také dobře funguje na mastnotu.
Jak si vybrat prostředek pro uklízení z běžné obchodní sítě? Orientujte se podle certifikátů, ekologických značek. Jedna z nejznámějších je značka Evropské unie - EU Ecolabel.
Co ještě před Vánoci udělat pro svou domácnost? Můžeme se také zaměřit na vytřídění oblečení a hraček, které už nám neslouží, ale stále jsou v dobrém a funkčním stavu. Darovat je lze v rámci humanitární pomoci nebo na charitativní účely. Protřídit se také dají knihy, buď najdeme prospěšné společnosti, dětská centra, případně knihobudky, kde ještě udělají mnoho radosti, anebo využijeme různých online nebo kamenných antikvariátů.

PEČENÍ
Pak se nabízely rady týkající se pečení. První z nich je péct s mírou, tedy přemýšlet, kolik toho opravdu sníme a potřebujeme. Nakupujme suroviny bezobalově a ideálně i v biokvalitě. Samozřejmě záleží, nakolik jsou podobné obchody pro nás dostupné. Víme-li, že pečeme velké množství, kupujme velká balení, např. 5 kg mouky. Určitě Vánoce nejsou závody v pečení. Tyto svátky mají být oslavou toho, že Ježíš přichází jako dar od Boha a lidé jsou tím obdarovaní. Nejde o svátky obžerství. 

DÁRKY
Zásadním vánočním tématem je samozřejmě téma dárků. Renata radí přistupovat k obdarovávání střídmě, není to festival toho, kdo nejvíce utratil a kdo nejvíce dostal. Je otázkou, zda dospělý člověk opravdu potřebuje dostávat dárky pod stromeček? 


TIPY A RADY PRO OBDAROVÁVÁNÍ
- Rozhodně se snažme kupovat méně věcných dárků.
- Drahé neznamená lepší než vlastnoručně vyrobené.
- Určitě se vám osvědčí nebát se a zeptat se.


- Bezva je dárek v podobě podpory prospěšných společností s darovacím certifikátem - adopce na dálku, koupě lesa, louky, zemědělské půdy (např. u Nadace pro půdu), adopce zvířat v útulcích.
- Zvolte dárky z nadačních a dobročinných obchodů, jako jsou např. obchody Nadace Veronica.
- Nízkou ekologickou stopu mají i permanentky do sportovních zařízení, kulturních institucí, vouchery na zážitky.


DÁRKY PRO MUŽE
- kvalitní jídlo a pití - může být propojeno s podporou lokálních farmářů, výrobců - sada koření, české speciální lihoviny, masné výrobky, ručně vyráběné čokolády, ... Ale pozor, ne vše, co se jmenuje farmářské nebo lokální, je skutečně od malého místního producenta. Dobrým vodítkem je certifikace původu "produkt ekologického zemědělství", tzv. zebra, anebo v případě produktů jako je káva, čokoláda, tam sledujeme FAIRTRADE známku,
- kniha z antikvariátu nebo ekologických nakladatelství (papír s certifikátem FSC),
- ponožky od babiček z ELPIDA.CZ,
- ekologická kosmetika na holení, opět pozor na složení a vybírejte podle certifikace,
- zahradníci a kutilové ocení nářadí typu ploskořez, kosa, dřevěné hrábě,
- obdarovat kusem lesa, mokřadu, louky.


DÁRKY PRO ŽENY
- přírodní, ekologická kosmetika a drogerie, např. s certifikací EU Ecolabel, anebo doma vyrobená základní kosmetika,
- udržitelná móda, případně dárkový poukaz na nákup takové módy,
- kultura všeho druhu, taneční či jiný kurz, jóga, masáž a podobné vstupenky a vouchery,
- předplatné tematických časopisů: Veronica, Pravý domácí, Sedmá generace, také předplatné nezávislých médií (Respekt, Deník N, magazín Reportér),
- pro zahradnice sadu semínek, poctivé nářadí, vyrobit zahradnický pultík, voucher na výrobu (manželem) pařníku, vyvýšeného záhonu, 
- dárkový poukaz na dokončení drobností v domácnosti (kapající kohoutek, prasklina na zdi, vrzající dveře, atd.).


DĚTI A VÁNOCE
Povídaly jsme si také o tom, jak regulovat očekávání dětí, která jsou ovlivňována reklamou a tlakem dětského kolektivu. Často jsou i rodiče tímto vánočním šílenstvím ovlivněni. Jak všem tedy vysvětlit a dát dobré důvody pro racionálnější Vánoce? Přemýšlejme například nad tím, zda si dítě skutečně pamatuje, co kdy přesně dostalo, zda si trvá na svém přání, nebo se v průběhu adventního času stále proměňuje? Rozhodně komunikujte pokud možno otevřeně, přiměřeně věku a vnímání dítěte


DÁRKY PRO DĚTI
- knihy, audioknihy, společenské hry z udržitelnějších materiálů, 
- sady na domácí tvoření, hudební nástroje, 
- vstupenky do bazénů, poukaz na jízdy na koni, permanentky do botanické zahrady nebo ZOO,
- hračky vyrobené v chráněných dílnách, u lokálních řemeslníků, anebo hračky z druhé ruky, např. Druhé kolo,
- vlastnoručně vyrobené dárky - šály a čepice, polštáře, domeček pro panenky, loutkové divadlo nebo krabička s domácími sušenkami.
Velkou inspirací na udržitelnější dárky může být pro rodiče i prarodiče internet, např. Pinterest.


JAK DÁRKY ZABALIT?
Preferujme recyklovaný papír, papír s certifikátem FSC. Na balení můžeme využít i látky a látkové sáčky, šátky, vše ovázat jutovým provázkem, zajistit papírovou lepící páskou nebo zauzlovat rohy látky. Klasické lesklé papírové tašky jsou ve většině případů vyráběny v Číně (PRC), což rozhodně není ideální, proto se snažme je opakovaně používat. Koncem roku schraňujme krabice a můžeme je upcyklovat - proměnit do vánočních dárkových krabic, na internetu jsou návody i na balení do ruliček od toaletního papíru nebo krabiček od čajů.


STROMEČEK
Jít si uříznout stromek do lesa, pokud není váš, rozhodně nepřichází v úvahu. Zamyslete se také, zda skutečně stromek potřebujete, nestačily by hezky naaranžované větve ve váze? Běžně prodávané vánoční stromky jsou záměrně pěstované na specializovaných plantážích, často se dováží na dlouhé vzdálenosti, což není ideální varianta.

Umělé (plastové) stromky vyrábějí z PVC nejčastěji v Číně. Proto se zaměřte na nápady vytvoření si svého vánočního stromku vlastnoručně z přírodních materiálů. Návodů je na internetu spousta. 

A co stromky v květináčích? Dají se buď koupit, anebo pronajmout. Vždy byste k tomu měli dostat návod, jak se o stromek starat. Nadace VERONICA má každý rok k prodeji stromek v květináči (včetně návodu) - jedná se o jedli, na jaře se pak tyto stromky společně vysazují, protože VERONICA usiluje o to vrátit jedle do české přírody. Více informací najdete na webu Nadace VERONICA. Podobné akce se mohou vyskytovat i ve vašem městě či obci, zapátrejte.


ZÁVĚREM
Než něco koupíme, zamýšlejme se nad tím, zda dárek obdarovávaný člověk skutečně ocení. Renata apeluje: "Zkusme se nedívat na reklamy. Hledejme si smysl Vánoc sami za sebe. Vánoce jsou navázány na slunovrat, zaměřme se na tyto prodloužené dny, kdy se otvírá nový rok plný naděje."
Ekologický institut VERONICA najdete v Hostětíně v Bílých Karpatech nebo v Brně. Pro více informací o akcích, službách a dalších aktualitách se mrkněte na web VERONICA nebo se přihlaste k odběru zpravodaje RozVerky.

Comments (0)

To leave or reply to comments, please download free Podbean or

No Comments

Copyright 2024 Všechna práva vyhrazena.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20240731